چاق نمانید؛ این گیاه دارویی لاغرتان می‌کند!

بر اساس آمار سلامت جهانی، چاقی مهمترین خطر قابل پیشگیری برای بیماری‌های غیرواگیر از قبیل دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی است که دو دلیل اصلی مرگ و میر به شمار می‌روند. دکتر محبوبه ابریشم‌کار، متخصص طب ایرانی با بیان این مساله در گفت‌وگو با سلامانه گفت:
اِستِویا می‌تواند نقش مهمی در برطرف کردن چاقی و مشکلات اضافه وزن ایفا کند و با اینکه این گیاه دارویی، ۳۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر است اما کاملاً بدون کالری است.

چاق نمانید

وی ادامه داد: استفاده از این گیاه برای کاهش وزن به شدت پیشنهاد می‌شود چراکه فرآورده‌های تولیدی از این گیاه، میل و اشتها به غذا را سرکوب می‌کند و نیاز به خوردن شیرین‌کننده‌ها را که یکی از علل موثر در چاقی می‌تواند باشد، کاهش می‌دهد.
دکتر ابریشم کار به نتایج مثبت یکسری از مطالعات اشاره کرد و گفت: مطالعات انجام شده توسط دپارتمان غدد و متابولیسم در دانمارک نشان داد استویوزید، ترکیب فعال در استویا به‌طور مستقیم با تنظیم سلول‌های بتاپانکراس، موجب ترشح مقدار قابل‌ملاحظه‌ای از هورمون انسولین می‌شود. این گیاه، همانند متفورمین هیدروکلراید، قندخون را پایین‌ می‌آورد و وزن بدن را نیز کاهش می‌دهد.
وی از دیگر خواص دارویی استویا را کاهش فشارخون بالا و تنظیم ضربان قلب دانست و گفت: این گیاه، یک کاهنده متعادل فشارخون است و از دیگر خواص دارویی درمانی این گیاه می‌توان به خاصیت ضدالتهابی، ضدسرطان، ادرارآور، گشادکنندگی عروق، تقویت‌کننده قلب، ضدروماتیسم و ضدمیکروب بودن اشاره کرد.
دکتر ابریشم‌کار درنهایت خاطرنشان کرد: مواد موثر در این گیاه حتی از پوسیدگی دندان جلوگیری و به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کند و روی باکتری‌های مفید بدن تأثیری ندارد که بیانگر یک عمل انتخابی است.

سایر مقالات

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دریافت مشاوره فرم زیر را پر کنید: