درمان اختلال بویایی ناشی از کرونا

‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌در مقاله ای که ماه می ۲۰۲۰ در ژورنال jama یکی از معتبرترین ژورنالهای دنیا چاپ شد، کاهش بویایی به عنوان یکی از پیامدهای ویروس کرونا بررسی شده است.

در این مقاله اختلالات بویایی بصورت کاهش یا فقدان و یا افزایش بویایی و همچنین کاهش یا فقدان حس چشایی ذکر شده است. کووید ۱۹ سبب اختلال بویایی بصورت ناگهانی می شود که معمولا به همراه علایم تنفسی، دردهای عضلانی و تب و لرز است و اغلب در خانمهای جوان اتفاق می افتد.(هرچند در آقایان درصد ابتلا به کرونا بیشتر است ولی اختلال بویایی کمتر گزارش شده است).

در سینوزیت هم اختلال بویایی وجود دارد ولی به صورت تدریجی اتفاق می افتد و همراه با علایم احتقان بینی و ترشحات غلیظ و دردصورت است و این اختلال شدت و ضعف دارد و تغییر می کند. 👈 گاهی اختلال بویایی دراثر ضربه به سر و بصورت ناگهانی و شدید ایجاد شده و منجر به قطع کامل بویایی می شود. 👈 در بیماریهای عصبی عضلانی نیز اختلال بویایی ایجاد می شود ولی بصورت تدریجی و همراه با علایم زوال مغز و کاهش تمرکز و حافظه و در سنین بالاتر است. 🔴🔴🔴 بنابراین برای تشخیص اختلال بویایی ناشی از کرونا باید بیماریهای دیگر را نیز در نظر داشت.

درمان این اختلال با توجه به بررسی متون علمی، بوئیدن موادی مانند گل رز، لیموی تازه، اکالیپتوس، گل میخک هر ۶ ساعت و هر بار بوئیدن با چند تنفس عمیق می باشد. تاثیر چرب کردن مخاط بینی با پماد ویتامین A و همچنین مصرف خوراکی امگا ۳ نیز در حال مطالعات بالینی می باشد و احتمالا تاثیرات مثبتی در برگشت حس بویایی دارد.

تخم کتان حاوی مقادیر کافی امگا۳ می باشد، لذا می توان روزانه از یک قاشق مرباخوری تخم کتان برای تامین امگا ۳ مورد نیاز بدن بهره برد. ⚠️⚠️⚠️ توجه کنید اگر دچار اختلال بویایی شده اید حتما نکات ایمنی را مدنظر داشته باشید: محل زندگی خود را مجهز به حسگرهای دود و گاز کنید. قبل از مصرف مواد غذایی، حتما به تاریخ انقضاء آن توجه کنید. زیرا از دست دادن بویایی و چشایی می تواند برای شما مخاطره انگیز باشد.

سایر مقالات

۳ نظرات

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دریافت مشاوره فرم زیر را پر کنید: