خوراکی مناسب برای کاهش وزن، اسفیدبا یا شوربا

اسفیدبا یا شوربا یک غذای خوش نمک است که هم بصورت سوپ یا آش و هم بصورت خورشت می توان با پلو میل کرد. طرز تهیه آن در متون طب ایرانی مختلف است؛ شوربا معمولا با مقداری گوشت بره یا مرغ و یا آب گوشت به علاوه کرفس و گشنیز و اسفناج و پیازداغ(تفت داده شده در روغن زیتون) تهیه می شود، که در رژیم لاغری بدون برنج و نان و هر ۴ ساعت میل می شود.

شوربا غذا مناسب هر سن و مزاجی است

اگر هدف لاغری نیست می توان به صورت خورشت با برنج میل کرد ویا مقداری برنج ، ماش ، جو و کدو به آن افزود و به عنوان یک سوپ استفاده کرد. این غذا مناسب هر سن و مزاجی است، مگر برای گرم مزاجان در تابستان که باید با افزودن آلو یا تمرهندی آنرا اصلاح کنند.

شوربا در فصول سرد بسیار مناسب است و به علت لینت مزاجی که ایجاد می کند به وزنتان تعادل می دهد. این غذا به علت اینکه لطیف و خوش هضم است و خون خوبی تولید می کند در امراض سوداوی؛ بی خوابی، استرس، اضطراب، افسردگی، سرگیجه و سردرد و همچنین در زکام و سرفه مفید است. اگر دچار فشارخون هستید این غذا را خوش نمک تهیه نکنید ولی در غیر این صورت نمک، یکی از الزامات این غذاست و به گرمی طبع آن کمک می کند. از ادویه دیگر مانند زردچوبه و کمی فلفل هم می توان استفاده کرد ولی طعم غالب این غذا تند نیست بلکه همانطور که از نامش پیداست شورباست.

سایر مقالات

لیوان مناسب کدام است

بهترین لیوان برای نوشیدن آب محمد کاظم گیلانی در کتاب حفظ الصحه ناصری می فرماید: … و بهترین ظروف به جهت آشامیدن آب، پیاله و

ادامه مطلب »

۳ نظرات

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دریافت مشاوره فرم زیر را پر کنید: