خواص بالنگ در طب ایرانی

اترج یا ترنج یا بالنگ میوه ای با ویتامین سی بسیار زیاد است که در طب سنتی ایران از خواص آن کم گفته نشده🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿
مربای قشر بالنگ را در منزل تهیه کنید و هم از عطر و بویی که در منزل می پیچد لذت ببرید و هم دارویی قوی برای بیماریهای اعصاب ، معده و قلب مهیا سازید. این مربا را می توانید با عسل یا شکر تهیه کنید و برای درمان بیماریهای گوارشی مانند نفخ، ریفلاکس، اسهال و استفراغ و حتی یبوست استفاده کنید. این میوه زایل کننده غم و از بین برنده عطش و افزاینده اشتها در کودکان و جوانان است.

همچنین مقوی قلب و افزاینده میل جنسی است.

سردرد و سرگیجه ای که در گرسنگی رخ می دهد با شربت ترنج درمان می شود و اگر کل میوه را در سرکه بپزید و روی محل نقرس قرار دهید درد را از بین می برد. این میوه در مناطق گرم و مرطوب می روید و بوئیدن آن مفرح است و برای مقابله با هوای آلوده بسیار با ارزش است. برای بیماران اعصاب و روان، آب آن را به همراه کمی شکر در غذا بریزید ولی مراقب طعم ترش باشید که برای بیماران اعصاب مضر است. گلهای بالنگ بزرگتر و بسیار خوشبوتر از بهار نارنج است و می توانید آنها را دم کنید.

 

تاثیر ترنج در مطالعات بالینی بر افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون مورد کارآزمایی بالینی قرار گرفته است و همچنین اثرات ضد سرطان و ترمیم کننده زخم و کاهنده چربی خون نیز مطالعه شده است. برگهای این گیاه فیتواستروژن است و در زنان منوپوز مورد مطالعه قرار گرفته است و می تواند یک منبع خوب استروژن باشد. اما اگر اترج ندارید بدل آن نارنج و لیموست و می توانید از خواص آنها بجای اترج گرانقدر، بهره ببرید.

سایر مقالات

لیوان مناسب کدام است

بهترین لیوان برای نوشیدن آب محمد کاظم گیلانی در کتاب حفظ الصحه ناصری می فرماید: … و بهترین ظروف به جهت آشامیدن آب، پیاله و

ادامه مطلب »

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دریافت مشاوره فرم زیر را پر کنید: